ARAÇLARDA BULUNDURULMASI ZORUNLU OLAN MALZEME VE TEÇHİZAT:

1-TAKSİMETRE:

Taksi otomobillerinde, yolcu tarafından görülebilecek her an çalışır durumda olacak şekilde bulunur.

2-TAKOGRAF:

Otobüs, kamyon ve çekicilerde sürücünün araç kullanma dinlenme süreleri ile araç kullanırken yaptığı hızı belirleyecek şekilde olacaktır.

3-İÇ LAMBA:

Ücretle yolcu taşıyan motorlu taşıtlarda, taşıtın içini aydınlatacak, yolcuların gözünü almayacak ve beyaz ışıklı olacaktır.

4-YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI:

a-Otomobil, minibüs ve kamyonetlerde 1 kg’lık 1 adet ( sürücünün yanında)

b-Otobüs, kamyon ve çekiciler 6 kg’lık bir adet ( sürücünün yanında)

c-Tehlikeli madde taşıyan araçlarda 6 kg’lık iki adet ( biri sürücünün hemen yanında diğeri kolayca görülebilir ve ulaşılabilir yerde)

5-YEDEK MALZEME VE TAKIMLAR:

Otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici ve lastik tekerlekli traktörlerde; kriko, bijon anahtarı, dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul, pens, tornavida, seyyar lamba veya el feneri, bir çift patinaj zinciri, çekme halatı bulundurulacaktır.

6-REFLEKTÖR:

Bütün motorlu taşıtlarda en az iki adet bulunacak; bir kenarı 45 cm. uzunluğunda eşkenar üçgen şeklinde içi boş, her kenarında 5 cm. genişliğinde yansıtıcı yüzey bulunacak, yere konulduğunda devrilmeyecek şekilde ayak yapısı olacaktır.

7-STEPNE:

Motosiklet ve lastik tekerlekli traktör hariç, şehirlerarası yolcu taşıyan bütün motorlu araçlarda, her an kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

8-TEKERLEK TAKOZU:

Azami yüklü ağırlığı 3500 kg’dan fazla olan motorlu araçlarda ( paletli araçlar hariç) ve azami yüklü ağırlığı 750 kg’dan fazla olan iki dingilli römorklarda bir adet.

Kamyon, çekici, otobüsler ile üç veya daha fazla dingilli motorlu taşıtlarda, yarı römorklarda ve azami yüklü ağırlığı 750 kg’ dan fazla olan tek dingilli römorklarda iki adet bulundurulur. Tekerlek takozu bir kenarı 20 cm. uzunluğunda eşkenar üçgen kesitinde ve 40 cm. boyunda, tercihen ahşaptan olmalıdır.

9-EMNİYET KEMERİ:

Otomobil ve tescil bakımından otomobil gibi işlem gören arazi taşıtları ile minibüslerde sürücü ile ön koltukta olan yolcular için olacaktır.

10-KORUMA BAŞLIĞI:

Motosikletlerde sürücü ve yolcu için yanmayacak, başı çarpma ve dış tesirlerden koruyacak, işitmeye engel olmayacak ve kolayca takılıp çıkarılacak şekilde olacaktır.

11-KORUMA GÖZLÜĞÜ:

Motosikletlerde sürücü için gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, renkli veya renksiz kullanılabilecektir.

12-TELSİZ VEYA HABERLEŞME CİHAZI:

Trafik komisyonları kararıyla plaka tahdidi bulunan il ve ilçelerde çalışan taksilerde bulunacaktır.

13-İLK YARDIM ÇANTASI:

Otobüs, minibüs, kamyonet, otomobil, kamyon ve lastik tekerlekli traktörlerde bulundurulmalıdır.

14-GERİ AYDINLATMA LAMBASI,DÖRTLÜ İKAZ LAMBASI,SİS LAMBASI,RÜZGARLIK VE CAM İÇİ STOP LAMBASI:

Araçların imal, Tadil ve Montajı hakkındaki yönetmelikte belirtilen esaslara uygun olarak motorlu araçlarda bulanabilir.