İzmit ehliyet kursu | Günümüzde birçok kişinin aldığı ehliyet türü olan B sınıfı ehliyet alınabilmesi için başvuru esnasında sağlanması gereken bazı koşullar vardır.

İzmit ehliyet kursu

Eski dönemlerde çok daha rahat olabilen ehliyet alma adımları artık çok daha sıkı denetimler yapıldığından bu koşulların sağlanması zorunlu kılınmıştır. Hem bu koşullar hem de tüm şehirlerde olduğu gibi İzmit ehliyet kursu veren yerlerin hizmetleri hakkında bilgi sahibi olunacaktır.

 B sınıfı ehliyetine başvuru koşulları

B sınıfı almak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Daha detaylı olarak görülebilmesi için aşağıdaki yaş cetveli incelenebilir :

 

– 2017 yılı içerisinde B sınıfı ehliyet almak isteyenler, 1999 yılı doğumlu olup gün ve ayını doldurmuş olmalıdır.

– 2018 yılı içerisinde B sınıfı ehliyet almak isteyenler, 2000 yılı doğumlu olup gün ve ayını doldurmuş olmalılar.

– 2019 yılı içerisinde B sınıfı ehliyet almak isteyenler, 2001 yılı doğumlu ve gün ile ayını doldurmuş olmalılar.

 B sınıfı ehliyet kursu

Kursun teorik olarak eğitim alınan süresi toplam süresi 34 saattir. Bu eğitim süresi tamamlandıktan sonra İzmit ehliyet kursu direksiyon derslerine geçilerek pratik yapılır. Teorik eğitimler hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı zaman diliminde gerçekleştirilir. Direksiyon sürüş eğitimleri ise, haftanın her günü randevu oluşturularak bire bir uygulamalı olarak yapılabilmektedir. Trafikte verilen direksiyon dersleri ise 12 derstir. Yapılan her bir dersin toplam süresi 50 dakikadır. Ehliyet almak isteyen kişinin yazılı ve direksiyon sınavlarının her biri için toplam 4 sınav hakkı bulunmaktadır.

 

Sınavlara girilmediği takdirde de o hak kullanılmış olmaktadır. Bu 4 hakkı doldurup başarılı olamayanlar, İzmit ehliyet kursu merkezinde tekrar kurs kaydı yaptırarak yeniden aynı sınav sayısı hakkına sahip olabilirler. 2. defa kayıt yaptırarak yine 4 hakkında da başarılı olamayan veya sınavlara girmeyerek haklarını dolduran kişilerin dosyaları yanmış olur.