Kocaeli ehliyet kursları

Kocaeli ehliyet kursları | Ehliyet, kullanılmak istenen araç sınıfına göre alınması gereken ve o aracın kullanılabilmesi için kişinin gerekli yetilere sahip olduğunu gösteren sürücü belgesidir.

Ehliyet nedir?

Araçlar kendi içlerinde sınıflara ayrılmıştır, bu sebeple bu araç türlerine göre alınması gereken ehliyetlerde sınıflandırılmıştır. Alınmak istenen ehliyet sınıfına göre Kocaeli ehliyet kursları detaylı şekilde kişiyi bilgilendirerek yardımcı olmaktadır. Peki, ehliyet almak için ne yapılmalıdır?

B sınıfı ehliyet almak için yapılması gerekenler

Kocaeli ehliyet kursları

 

Şahsi kullanım amaçlı bir otomobil kullanmak için B sınıfı ehliyet alınması gereklidir. Konu ile ilgili Kocaeli ehliyet kursları süreçler hakkında daha detaylı bilgi vermektedir ancak başvuru esnasında gerekli evrakların tamamlanabilmesi ve eksiksiz teslim edilebilmesi için aşağıda liste halinde görülebilir.

 

– T.C kimlik numarasının bulunduğu kişiye ait kimlik aslı ve fotokopisi

– Diploma ya da diplomanın aslı gibidir onaylı sureti veya diploma yerine geçerli olacak bir belge

– Son altı ay içinde çekilmiş olan arka fonu açık renk olan 2 adet biyometrik fotoğraf

– Hastaneden alınmış olan sürücü sağlık raporu

– Kişinin sabıka kaydı olmadığını gösteren resmi belge

– Farklı bir sınıfa ait sürücü belgesi almak isteyenlerin mevcut sürücü belgesi ya da belgelerinin fotokopisi

– B sınıfı ehliyeti bulunanlar aynı zamanda M, B1 ve F sınıfında olan araçları kullanabilirler.

– Gerekli eğitimler alındıktan sonra sınavlarda başarılı olanlar, sertifikalarını 2 yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürebilirler.

– Alınan sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır.

 

 Ehliyet sınavı nasıl yapılmaktadır?

Ehliyet sınavı 25 tane trafik, 20 tane motor, 15 tane ilk yardım soruları olmak üzere toplam 60 sorudan oluşmaktadır ve yanlış verilen cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Yapılacak olan sınavın süresi ise toplam 75 dakikadır. Eğer ki başarısız olunan dersler varsa tekrar sınava girilmesi gereklidir. Sınavda alınması gereken başarı puanı en az 70 olmalıdır. Sınavda başarısız olunduğu takdirde toplam 4 defa daha tekrar sınava girilebilir. Bu koşullar Kocaeli ehliyet kursları tarafından da sağlanmaktadır.